GS1
0 Comment
GS1
Pojęcie GS1 (skrót od Global System, Global Solution i Global Standard) opisuje światowy, jednoznaczny system identyfikacji i kodowania adresów, artykułów, jednostek wysyłanych, świadczeń, lokalizacji itd. System tego typu tworzy podstawę dla elektronicznej wymiany danych handlowych jak również dla standaryzacji struktur wiadomości i procesów handlowych.
Krótki opis
GS1 występuje jako światowa organizacja, stawiająca sobie za cel stworzenie globalnie obowiązujących rozwiązań, aby podwyższyć wydajność i zrozumiałość łańcucha wartości dodanych poprzez wszystkie branże i sektory. System identyfikacji GS1 i odpowiednie kody kreskowe umożliwiają elektroniczne opracowanie danych danego ogólnego systemu gospodarki towarem.
System GS1 zawiera specjalne kody kreskowe (jak np. EAN-13, EAN-8, GS1-128, ITF-14, GS1 DataBar, itp.), GS1 eCom (elektroniczny przekaz danych; EDI lub XML), GS1 GDSN (globalna sieć synchronizacji danych), EPCglobal (zastosowanie technologii RFID) oraz narzędzia śledzenia wstecz, bazujący na światowym jednoznacznym numerze identyfikacyjnym.
Producenci i dostawcy artykułów konsumenckich, jednostki transportowe i handlowe potrzebują numer identyfikacyjny GS1 i mogą przekształcić ten numer w maszynowo sczytywany kod (kod kreskowy), który znajduje się zarówno na opakowaniach jak i zewnętrznych częściach, jednostkach logistycznych i innych opakowaniach. Nośnikiem na tych jednostkach jest GS1 etykieta transportowa, sczytywana maszynowo.
Zasady
System GS1 bazuje na następujących zasadach:
otwarte standardy – celem jest otwarty, zorientowany na praktykę zintegrowany system standardów technicznych służący identyfikacji i przekazowi informacji, który umożliwia efektywny na skalę światową Supply Chain Management w każdym przedsiębiorstwie i obszarze.
różnicowanie – system bazuje na regule, która jesli jest stosowana umożliwia obszerną, nie nachodzącą na siebie i jednoznaczną identyfikację różnych danych dotyczących produktów, jednostek transportowych, pojemników, obiektów, lokalizacji itd.
przejrzystość – standardy GS1 są stosowane na wszystkich łańcuchach zaopatrzenia, niezależnie od tego, kto z nich korzysta, otrzymuje czy dalej opracowuje. Mają prowadzić do ujednolicenia procesów, a tym samym do oszczędności w interesie wszystkich zainteresowanych stron.
nieistotność – światowa jednoznaczność numeru identyfikacyjnego GS1 może zostać tylko wtedy zagwarantowana, jeśli numery standardowe będą opracowywane jako całość. Określone cechy artykułów nie powinny być kodowane w same numery, lecz wyczytywane za pomocą numerów EAN jako klucze dostępu z pliku czy innego źródła danych.